top of page

Kesäretki Haapasaareen 2023Kuorsalo-Seuran ja Tammion kotiseutuyhdistyksen yhteisesti toteuttama kesäretki Haapasaareen tehtiin 24.7. varsin mukavassa kesäsäässä reippaan lounatuulen keikuttaessa Vikla III -alusta. Risteily oli loppuunmyyty. Sille osallistui Kuorsalosta 57 Seuran jäsentä tai heidän ystäviään. Tammiosta otettiin vielä kyytiin 35 saarelaista. Matkalla tammiolainen ja Haapasaaressa syntynyt Matti Pitkänen kertoi tarinoita saarista ja elämöstään. Perille saavuttua tutustuimme kahteen vanhaan 1800-luvun saarelaistaloon (Pohjanpelto ja Pohjola) Haapasaari-Seuran puheenjohtaja Sirpa Ollikaisen toimiessa oppaana. Lisäksi kävimme v. 1858 rakennetussa kirkossa ja kuulimme Kai Kiilavuoren soittoa kirkon urkuharmoonilla. Myös saaren koulu oli avoinna. Koululla oli Kotkan Taiteilijaseuran näyttely. Tärkeä retken kohden oli myös v. 1907 perustettu Suomen pienin osuuskauppa, josta janoisimmat saivat ostaa suun kostuketta ja jäätelönnälkäistenkin toiveet toteutuivat. Maittava lohikeittolounas nautittiin Viklalla kahdessa erässä. Paluumatkalla auringon edelleen helliessä retkeläisiä juotiin pullakahvit aluksen kannella ja salongissa mukavassa myötätuulessa.. Ensi vuodeksi on alustavasti suunniteltu retkeä Kuutsaloon ja mikäli innostus on yhtä suurta kuin nyt, suuntaamme silloin länteen!


Retkestä on kuvamateriaalia ja videotallenne alasivulla kuvia.


Teksti, kuvat ja videot Risto Tarvainen ja Tuire Kaitila-Tarvainen


Kommentare


bottom of page