top of page

Tuomo Silentistä Kuorsalo-Seuran kunniajäsen

Kuorsalo-Seura on syyskokouksessaan 15.8.2021 kutsunut Tuomo Silentin kunniajäsenekseen.Tuomo Silenti on Kuorsalo-Seuran pitkäaikainen jäsen, toiminut johtokunnassa ja on tällä hetkellä museotoimikunnan jäsen. Hän on erityisen ansioitunut kuorsalolaisen historian tutkijana ja kirjoittanut iloksemme ja hyödyksemme useita kuorsaloaiheisia kirjoja. Huomattava osa nettisivuillamme olevista Kuorsalon historiaa koskevista kirjoituksista on lähtöisin hänen kynästään. Hän on myös monivuotinen kesäjuhlien juhlapuhuja sekä "juttutupien" vetäjä. Viimeksi saimme kuulla Tuomon asiantuntemusta kyläkävelyllä Leerviikissä heinäkuussa.

Aiempia Seuramme kunniajäseniä ovat Markku Arvilommi ja tänä vuonna edesmennyt Pertti Lommi.

Kuorsalo-Seura onnittelee lämpimästi uutta kunniajäsentään!


Comentarios


bottom of page