Kuorsalon XIX Juhannuslentisturnaus 23.6.2018

23.6.2018

Salmenranta pysyy voittamattomana

Salmenrannan voittanutta joukkuetta ei vain löydy Kuorsalon Juhannuslentiksessä. Se todentui tänäkin vuonna 19. kerran pelatussa seitsemän joukkueen turnauksessa. Rutinoitunut ja pitkään liki samalla kokoonpanolla pelannut Salmenranta voitti kaikki pelinsä. Loppuottelussa se kukisti uuden tulokasjoukkueen, Suurenkivenlahden 25 – 16. Näin turnauksen kaksi ensimmäistä sijaa meni harvinaisesti Leerviikkiin.

Salmenranta voitti välieräottelussa Ikluuvin ja Suurenkivenlahti Itäpuolen Dynamon. Pronssipelissä Ikluuvi oli itäpuolen Dynamoa selvästi parempi pistein 25 – 11. Näin Itäpuolen ja Norstienrannan Dynamon nimellä turnauksen alusta lähtien pelannut joukkue jäi jo toisen kerran ilman mitalia. Kestomenestyjä Salmenranta sen sijaan on voittanut yli puolet kaikista turnauksista.

Viidenneksi sijoittui Plus Miinus 50 -joukkue ennen Vekkaa ja lähisaarista koottua Saaristo Unitediä. Positiivista oli turnauspäällikkö Juha Siparin mukaan uusien joukkueiden ja pelaajien, erityisesti nuorison mukaantulo jatkamaan sekö varmistamaan pitkää turnausperinnettä. Juha Sipari toivoo ensi juhannuksen 20-vuotisjuhlaturnaukseen ennätysosanottoa. Siihen voisi ideoida myös uutta lentopalloaiheista tapahtumaa kuten saarten välistä haasteottelua vaikkapa Tammiota vastaan.

Salmenrannan joukkueessa pelasivat kapteeni Olavi Sipari, Henri Sipari, Leila Sipari, Juha Horttanainen sekä Saija Seppälä.